Perle S-110-S2SC20-XT network media converter 100 Mbit/s 1310 nm Single-mode Black
£570.99
Couldn't load pickup availability
- Wired
- 100 Mbit/s 20000 m 1310 nm
- Ethernet LAN (RJ-45) ports: 1 DC-in jack
- Single-mode Fiber ports quantity: 1 SC 9/125 µm
- Black
10/100 Fast Ethernet Stand-Alone Industrial Temperature Media Rate Converter.
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Converter input interface | 100Base-TX |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 607001 h |
| Link budget | 14 dB |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Rx power (min) | -32 dBmW |
| Tx power (max) | -7 dBmW |
| Tx power (min) | -18 dBmW |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Features | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Fiber optic connector | SC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 2.1 W |
| Input voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | FCC, EN 55022 B, EN 55024 A |
| Safety | IEC 60825-1:2007 |
| Other features | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 80 x 120 x 26 mm |