Perle PSM-ME-RS232/RS485-P serial converter/repeater/isolator RS-232 RS-485 Green
Couldn't load pickup availability
- Host interface: RS-232
- Output interface: RS-485
- Connector 1: DB-9
- 115.2 Kbit/s
- IP20
- 100 mA
- Green
The PSM-ME-RS232/RS485-P bi-directionally converts RS-232 interface signals to the RS-485 2/4-wire and RS-422 standard.
With support for 4-wire balanced full duplex communication, or 2-wire half-duplex, the PSM-ME-RS232/RS485-P is suitable for most applications, including industrial, commercial and any general office computer device. Transmission speeds of 1.2 kbps up to 115.2 kbps can be applied to point-to-point and point-to-multipoint networks. Use the PSM-ME-RS232/RS485-P in all common bus systems with UART/NRZ data format and character length of 10/11 bits. This is the best “plug and play” solution for converting RS-232 (V.24) to RS-422 (V.11) and RS-485, with electrical isolation.
| Network | |
|---|---|
| Full duplex | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Host interface | RS-232 |
| Output interface | RS-485 |
| Connector 1 | DB-9 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | 1.5 kV |
| Baud rate | 115.2 Kbit/s |
| Product colour | Green |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC/DC |
| Power consumption | 100 mA |
| Input voltage | 24 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 22.5 mm |
| Depth | 114.5 mm |
| Height | 99 mm |
| Weight | 200 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |