Perle IDS-104FE-S2SC20 Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Black
Couldn't load pickup availability
- Unmanaged
- Quality of Service (QoS) support
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 4
- 10BASE-TX, 100BASE-TX
- MAC address table: 1000 entries
- DC
IDS-104FE Industrial Ethernet Switches
With a combination of four Fast Ethernet copper ports, and one Fast Ethernet fiber port for long distance connectivity, Perle IDS-104FE Industrial Ethernet Switches are designed for easy deployment in industrial environments with harsh operating conditions and limited space. Designed to stand up to extreme temperatures, surges, vibrations, and shocks found in industrial automation, infrastructure, transportation, security, oil and gas, and mining the IDS-104FE Switches are economical easy-to-use devices, that provide essential industrial Ethernet networking functionality. These unmanaged switches support 9 to 55VDC redundant power input and provide a relay alarm for power failure. The full/half-duplex auto-negotiation and auto MDI/MDIX operation simplifies installation and setup for convenient connection of a variety of network devices. And, QoS support allows for traffic prioritization and effective management of resources. For automation and industrial control systems using EtherNet/IP, these rugged, DIN rail mountable switches with metal housing provides security and easy installation (mounting kit is included).
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.1p |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-TX, 100BASE-TX |
| Half duplex | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Optical fiber | |
|---|---|
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE-FX |
| Fiber type | Single-mode |
| Wavelength | 1310 nm |
| Transmission distance (max) | 20 km |
| Data transmission | |
|---|---|
| MAC address table | 1000 entries |
| Store-and-forward | Yes |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14880 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148810 pps |
| Packet buffer memory | 0.448 MB |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| LED indicators | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 710611 h |
| Power | |
|---|---|
| Power source | DC |
| DC input voltage | 55 V |
| Input current | 0.14 A |
| Power consumption (typical) | 1.82 W |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Overload, Over current |
| Other features | |
|---|---|
| Terminal block port | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 6.22 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 26 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 76.3 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 340 g |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), VCCI |