Patriot Memory Burst 960 GB 2.5" Serial ATA III
Couldn't load pickup availability
- Phison S11 Series Controller
- Interface: SATA III 6Gb/s
- Trim Support
- Operating Temperature: 0~70°C
- MTBF: 2,000,000 hours
- Static and Dynamic Wear Leveling
- O/S Support: XP/Vista/WIN 7/8/10/Mac OS/Linux
- 3 Year Warranty
The Patriot Burst Solid-State Drive (SSD) is the perfect way to enhance computer performance. Burst offers transfer speeds at up to 560 MB/s read and 540 MB/s write speeds to eliminate bottlenecks. A SATA III 6Gb/s Interface that is backwards compatible with SATA II 3GB/s, this SSD provides greater performance over traditional HDDs.
At only 7mm high in a 2.5” form factor, the Burst is perfect for any ultrabook or laptop upgrade. Patriot’s Burst SSD comes in three sizes for every user, at 120GB, 240GB, 480GB, and 960GB.
With the Burst, Patriot has continued pricing very aggressively to offer one of the best price-per-performance ratios on the market. Backed by Patriot’s award winning build quality and 3-year warranty; the Patriot Burst will deliver as one of the most reliable choices in SSDs in the market.
| Features | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| NVMe | No |
| Component for | PC/Laptop |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Sequential read speed (ATTO) | 560 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 540 MB/s |
| Storage drive buffer size | 32 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| TBW rating | 835 |
| Certification | CE/FCC |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 69.8 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 78.6 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 111.7 mm |
| Package depth | 131.8 mm |
| Package height | 17.7 mm |
| Package weight | 116.2 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 262 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 405 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.66 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |