PanzerGlass SAFE. by ® Camera Lens Protector Transparent iPhone Air | Bulk
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Lens protector with built-in remover = Smart-feature on applicator makes it easier to remove the camera lens protectors without damaging the lenses.
- Recycled plastic = Made of 100% recycled plastic for a better tomorrow.
- 60% recycled glass = Same strength. Circulation solution. This protector is made of 60% recycled glass.
- Individual rings = Separate rings with 1 single purpose: to protect your phone’s high-tech camera lenses without affecting the quality of your photos.
- Photo quality = Doesn’t affect the clarity of your lenses nor the quality of your photos – but just gives you a bit more peace of mind.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- FSC™-certified packaging = Comes in a box made of recyclable FSC™-certified paper.
- Applicator included = Comes with an easy-to-use applicator that makes installation a piece of cake (seriously!).
It’s your life. It’s your choice. It’s your moment. With this camera lens protector from SAFE. by PanzerGlass® you can capture all the beautiful moments of your life without worrying about dance floor mishaps, selfies gone wrong or posting catastrophes scratching your camera lenses. The slim profile optic rings even look great on your phone! Like a cool design accessory! And if you’re worried about image distortion, rest easy: The camera lens protector doesn’t affect the quality of your photos in ANY way – it just gives you a bit more peace of mind.
Can you feel it? Love is in the air. Love for phones and the planet. It’s the new circle of phone life. When you keep your camera lenses SAFE., you prolong the lifetime of your beloved phone so that you can one day pass it on to another phone lover who will love it just as much as you do. Choose SAFE. and give your phone a second, third or fourth life! This is one way of working toward a more sustainable future! Another is to use more sustainable packaging and that’s why we deliver this product in a recyclable FSC™-certified box.
Everybody deserves to be SAFE. Without hassle, red tape, or unnecessary complexity. This camera lens protector is equipped with a silicone adhesive along the edges and comes with an easy-to-use applicator that makes installation so simple you can do it even if you’re all thumbs! And remember: Once you’re done, you’ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground camera first. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
Keep your phone SAFE.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone Air |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 g |
| Height | 46.2 mm |
| Depth | 2.3 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 46.2 mm |
| Screen size HxW | 46.16 x 46.16 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 19 g |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package width | 108 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |