PanzerGlass ® Screen Protector Microsoft Surface Book 15″
Couldn't load pickup availability
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Platinum strength - stronger = One of our strongest glasses for those devices that you just can’t live without.
- Antibacterial = Proven to kill up to 99.99% of all common surface bacteria in accordance with ISO 22196 and JIS Z 2801.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Original screen protector = What’s the difference between the original PanzerGlass™ screen protector and other screen protectors? Try dropping your phone and you’ll find out.
The ultimate screen protection for Microsoft Surface. PanzerGlass® screen protector is made of flat tempered glass and covers the entire front surface of the device. The glass features full silicone adhesive which is carefully optimized to match the screen and device perfectly whilst saving perfect touch sensitivity and still delivering the superior PanzerGlass® strength.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Brand specific technologies | Super+ |
| Durable screen protection | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Dry application | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Transparent |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Anti-bacterial |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Compatibility | Microsoft - Surface Book 15'',Microsoft - Surface Book 2 15'' |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Screen protector type | Clear screen protector |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 425 g |
| Package height | 404 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package width | 277 mm |
| Weight | 73 g |
| Height | 339 mm |
| Depth | 0.51 mm |
| Width | 235.3 mm |
| Thickness | 0.51 mm |
| Screen size HxW | 338.98 x 235.29 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Touchscreen compatible | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |