PanzerGlass ® Hoops® Ceramic II Camera Lens Protector iPhone 17 | iPhone 16 | 16 Plus
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Lens protector with built-in remover = Smart-feature on applicator makes it easier to remove the camera lens protectors without damaging the lenses.
- Individual rings = Separate rings with 1 single purpose: to protect your phone’s high-tech camera lenses without affecting the quality of your photos.
- Photo quality = Doesn’t affect the clarity of your lenses nor the quality of your photos – but just gives you a bit more peace of mind.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- Applicator included = Comes with an easy-to-use applicator that makes installation a piece of cake (seriously!).
Equipped with tougher-than-tough ceramic glass and a beautiful aluminum frame, this PanzerGlass® Hoops® camera lens protector protects your lenses, while looking great! Scratch-creating bumps, drops on stone-hard floors, and other hazards of everyday life are no match for these slim profile optic rings. There’ll be no “Oops!” with Hoops®! And if you’re worried about image distortion, rest easy: Hoops® don’t affect the clarity of your lenses or the quality of your photos – they just give you a bit more peace of mind.
Hoops® protect and prolong the lifetime of your phone so that one day you can pass it on to someone else who will love it just as much as you do. It’s the new circle of phone life. By extending the lifespan of our devices, we postpone the need to produce new devices. This is one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging: In 2024, we reduced the amount of paper in our PanzerGlass® core product packaging design by an average of 66 %*. And of course, this product comes in recyclable FSC™-certified box.
The optic rings are designed for easy application and perfect fit. They are equipped with a silicone adhesive along the edges and come with an easy-to-use applicator that makes installation a piece of cake (seriously!). And remember: Once installed, you’ll never again fear your phone falling camera-first. This might not happen, but then again … it might!
*Reduction from 2022-2024 measured by comparing selected products from the PanzerGlass® core range.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 17,Apple - iPhone 16,Apple - iPhone 16 Plus |
| Brand compatibility | Apple |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Silicone |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 g |
| Height | 44.7 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Thickness | 2.1 mm |
| Width | 42.5 mm |
| Screen size HxW | 44.66 x 42.46 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 20 g |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package width | 108 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |