Our Pure Planet Childrens Bluetooth Headphones
Couldn't load pickup availability
- Your kids can use these headphones uninterrupted for 7 hours
- Bluetooth v5.0
- A 10m operating range for greater flexibility for your kids
- 1.5 hour charging time
- Soft earpads for maximum comfort for yourkids
- Adjustable headphones to fit your kids as they grow
- 2 year manufacturers warranty
- 200% plastic regenerative
- 100% carbon neutral
- 100% sustainable packaging, FSC certified
Give kids a better sound experience, with the headphones designed for little listeners. Made for smaller heads, the Our Pure Planet Bluetooth Children’s Headphones let children enjoy the freedom of wireless listening in comfort.
With easy-to-use controls, our children’s wireless headphones make it super simple for kids to play, pause, skip tracks and talk - so they can listen to their favourite songs and even take calls with ease.
Soft, plush ear pads are lightweight and gentle on little ears for a comfortable listening experience. These wireless children’s headphones are also adjustable, so you can ensure they’re the perfect fit for your child’s head.
And with the Our Pure Planet Bluetooth Children’s Headphones, you get better sound that’s better for the planet. All our products are 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and use 100% sustainable packaging (FSC certified).
| Performance | |
|---|---|
| Certification | REACH, 100% carbon neutral, 200% plastic regenerative, FSC packaging, ROHS |
| Country of origin | China |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, North America, United Kingdom |
| Works with Microsoft Cortana | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Clear sound | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Auto-connect | Yes |
| Music playback | Yes |
| HD voice | No |
| Sound pressure level (max) | 82 dB |
| Adjustable headband | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| In-ear pressure relief | No |
| Hearing protection technologies | Sound Pressure Limitation |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Refurbished | No |
| Number of paired devices remembered | 2 |
| DECT connectable | No |
| Game mode | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Motion sensor | No |
| Position sensor | No |
| Optical sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| Virtual surround | No |
| Built-in ultraviolet clarifier | No |
| LED indicators | Yes |
| Backlight | No |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Protection features | Water resistant |
| Detachable cable | Yes |
| Cable colour | Black |
| Designed for children | Yes |
| Cable length | 0.3 m |
| Foldable | No |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Volume control | Button |
| Colour name | Blue |
| Operating keys | Multi-key, Volume +, Volume - |
| Product colour | Blue |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Music/Everyday |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headphones |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Lightning connector | No |
| Wireless range (typical building) | 3 m |
| Wireless range (line of sight) | 10 m |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency response (talk mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| RF connectivity | No |
| Microphone in | Yes |
| Bluetooth profiles | HFP, A2DP, HSP, AVRCP |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| USB connectivity | No |
| 2x 3.5 mm connectors | No |
| 6.35 mm connector | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Headphones | |
|---|---|
| Diaphragm material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Transparency mode | No |
| Diaphragm diameter | 3 cm |
| Noise canceling type | Passive |
| Noise canceling | No |
| Driver unit | 3 cm |
| Number of drivers | 2 |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | No |
| Noise-canceling switch | No |
| Hybrid noise-canceling | No |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone noise-canceling | No |
| Folding microphone | No |
| Microphone type | Built-in |
| Battery | |
|---|---|
| Wireless charging | No |
| Number of batteries supported | 1 |
| Standby time | 30 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery charge indicator | Yes |
| Fast charging | No |
| Battery recharge time | 2 h |
| Charging source | USB |
| Talk time | 17 h |
| Continuous audio playback time | 17 h |
| Battery capacity | 180 mAh |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery operated | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability organizations | Carbon Reduction Institute (NoCO2), Plastic collective |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), Product Carbon Footprint (PCF) Carbon Neutral, SCS Recycled Content Certification |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Ear pad dimensions (W x D x H) | 62 x 30 x 10 mm |
| Weight | 111.84 g |
| Height | 160 mm |
| Depth | 73 mm |
| Width | 135 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 220 g |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 78 mm |
| Package width | 150 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Manual languages | Danish, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Norwegian, Polish, Swedish |
| Extra earbuds | No |
| Ear pad material | Polyurethane (PU) |
| Ear pads | Yes |
| Cables included | AUX, USB Type-A to Micro USB-B |
| Carrying case | No |
| Safety sheet | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Receiver included | No |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| Display technology (charging case) | No |
| Built-in display (charging case) | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Car charger | No |
| Charger | No |
| Power bank included | No |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 1.68 kg |
| Shipping (inner) case height | 19.1 cm |
| Shipping (inner) case length | 48.2 cm |
| Shipping (inner) case width | 15.3 cm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 7.1 kg |
| Master (outer) case height | 325 mm |
| Master (outer) case length | 495 mm |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Certificates | |
|---|---|
| UN number | UN3481 PI967 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Technical details | |
|---|---|
| Head-band cushion | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Removable head-band | No |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8518300000 |
| Supplier features | |
|---|---|
| Battery life | 1020 min |
| Other features | |
|---|---|
| Voice guidance languages | English |