Our Pure Planet 700XHP True Wireless EarPods
Couldn't load pickup availability
- 8 hours play time from the earbuds and 40 hours charge time in the case
- Bluetooth v5.2
- IPX 5 waterproof
- Comfortable in ear fit
- 2 x built in mics
- 2 year manufacturers warranty
- 200% plastic regenerative
- 100% carbon neutral
- 100% sustainable packaging, FSC certified
Enjoy high quality sound and seamless connection, with the 700XHP True Wireless EarPods. Powered by Bluetooth 5.2, you can connect, listen, answer, chat and control your music with ease.
Maximum comfort comes as standard, with a compact size and premium earpods designed for long usage periods. And with waterproof technology, 700XHP True Wireless EarPods are made for adventure.
With up to 8 hours’ playback time from the earbuds and an additional 40 hours of battery life from the included charging case, these convenient EarPods will keep you listening for longer.
Even better, the 700XHP True Wireless EarPods give you powerful sound with less plastic impact. All our products are 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and use 100% sustainable packaging (FSC certified) - so you can listen well with added peace of mind.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, 100% carbon neutral, 200% plastic regenerative, FSC packaging, ROHS |
| Country of origin | China |
| Suitable for use in country/location | Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Denmark, England, Europe, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Netherlands, New Zealand, Poland, Portugal, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, USA, Ukraine, United Kingdom, United States |
| Works with Microsoft Cortana | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Works with the Google Assistant | No |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Clear sound | Yes |
| On/off switch | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Auto-connect | Yes |
| Music playback | Yes |
| HD voice | No |
| Sound pressure level (max) | 103 dB |
| Adjustable headband | No |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| In-ear pressure relief | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Refurbished | No |
| Number of paired devices remembered | 2 |
| DECT connectable | No |
| Game mode | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Motion sensor | No |
| Position sensor | No |
| Optical sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| BeamForming | No |
| Virtual surround | No |
| Built-in ultraviolet clarifier | No |
| LED indicators | Yes |
| Backlight | No |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Protection features | Water resistant |
| Detachable cable | Yes |
| Cable colour | Black |
| Designed for children | No |
| Cable length | 0.5 m |
| Foldable | No |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Volume control | Button |
| Colour name | Black |
| Operating keys | Multi-key |
| Product colour | Black |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Wearing style | In-ear |
| Product type | Headphones |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Lightning connector | No |
| Wireless range (typical building) | 3 m |
| Wireless range (line of sight) | 10 m |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency response (talk mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| RF connectivity | No |
| Microphone in | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| USB connectivity | No |
| 2x 3.5 mm connectors | No |
| 6.35 mm connector | No |
| 3.5 mm connector | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Headphones | |
|---|---|
| Diaphragm material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Transparency mode | No |
| Chipset | JL6973 |
| Diaphragm diameter | 8 mm |
| Noise canceling type | Passive |
| Noise canceling | No |
| Driver unit | 8 mm |
| Number of drivers | 2 |
| Impedance | 16 Ω |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Intraaural |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | No |
| Noise-canceling switch | No |
| Hybrid noise-canceling | No |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone noise-canceling | No |
| Folding microphone | No |
| Detachable microphone | No |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone type | Built-in |
| Battery | |
|---|---|
| Wireless charging | No |
| Number of batteries supported | 3 |
| Standby time | 60 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery charge indicator | Yes |
| Fast charging | No |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Charging source | USB |
| Talk time | 8 h |
| Battery technology (charging case) | Lithium |
| Battery capacity (charging case) | 600 mAh |
| Battery recharge time (charging case) | 2.5 h |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 40 h |
| Talk time (with charging case) | 40 h |
| Continuous audio playback time | 8 h |
| Right earpiece battery capacity | 50 mAh |
| Left earpiece battery capacity | 50 mAh |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery operated | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability organizations | Carbon Reduction Institute (NoCO2), Plastic collective |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), Product Carbon Footprint (PCF) Carbon Neutral, SCS Recycled Content Certification |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Charging case weight | 36.5 g |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 70 x 45.7 x 30 mm |
| Right earpiece weight | 4.5 g |
| Left earpiece weight | 4.5 g |
| Weight | 45.5 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 45.7 mm |
| Width | 70 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 110 g |
| Package height | 155 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package width | 100 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Manual languages | Danish, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Norwegian, Polish, Swedish |
| Extra earbuds | Yes |
| Eartips material | Silicone |
| Ear pads | No |
| Accessories included in set | 3 sizes silicone eartips |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Carrying case | No |
| Wireless charging pad | No |
| Safety sheet | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Receiver included | No |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| Built-in display (charging case) | No |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Charging case type | Wired |
| Charging case capacity | 600 mAh |
| Charging case | Yes |
| Charging stand | No |
| Car charger | No |
| Charger | No |
| Power bank included | No |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 725 g |
| Shipping (inner) case height | 10.8 cm |
| Shipping (inner) case length | 28.5 cm |
| Shipping (inner) case width | 14.5 cm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.2 kg |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case width | 302 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Certificates | |
|---|---|
| UN number | UN3481 PI967 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Technical details | |
|---|---|
| Head-band cushion | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Removable head-band | No |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8518300000 |
| Supplier features | |
|---|---|
| Battery life | 2700 min |
| Other features | |
|---|---|
| Voice guidance languages | English |