Our Pure Planet 30W USB-A + USB-C Wall Charger (EU port)
Couldn't load pickup availability
- Dual USB-A and USB-C wall head charger
- Featuring a 33W capacity with 1 x 18W QC USB port and 1 x power delivered (PD) 33W USB-C charging point
- You can take your iPhone from 0% - 50% in just 30 minutes
- You can conveinently charge 2 devices simultaneously
- Elegant design to look great wherever you use it
- 2 year manufacturers warranty
- 200% plastic regenerative
- 100% carbon neutral
- 100% sustainable packaging, FSC certified
Keep your devices charged up and ready to use, with the 33W USB-C + USB-A Wall Charger EU plug - simply plug into your wall socket, power up fast, and you will be good to go.
The high-speed charging offered by our 33W Wall Charger means your devices will be powered faster - so you can spend less time waiting around for them to charge and more time doing literally anything else!
Got the need for speed? Use the 33W USB-C + USB-A Wall Charger EU plug with any Our Pure Planet cable and take your devices from zero to 50% in just 30 min.
And with our eco-friendly wall charger, you can power up without plastic impact. All our products are 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and use 100% sustainable packaging (FSC certified).
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | almost all of mobile phones |
| MagSafe compatible | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Power protection features | Over voltage, Overcharge, Short circuit |
| Cooling fan | Yes |
| USB Power Delivery up to | 33 W |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Operating principle | Contact |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Number of outputs | 2 outputs |
| Backup function | No |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Fast charging technology | Power Delivery, Quick Charge 3.0 |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Lightning connector | No |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Plug and Play | No |
| Eco-friendly | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| LED indicators | No |
| Rack mounting | No |
| UV sanitizer | No |
| On/off switch | No |
| Illuminated USB port | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type C |
| Output voltage | 5-20 V |
| Compatible power plug types | EU |
| Efficiency at low load (10%) | No |
| Output current | 3000 mA |
| Output power | 30 W |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Output current (12V) | 2.5 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Port 2 output power | 33 W |
| Port 1 output power | 30 W |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Maximum power | 33 W |
| Input current | 0.5 A |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 60 g |
| Height | 85.5 mm |
| Depth | 28.5 mm |
| Width | 43 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 93 g |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package width | 70 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 75% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Included power plug types | EU |
| Anti-slip mat | No |
| Storage bag | No |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Retractable cable | No |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability organizations | Plastic collective, Carbon Reduction Institute (NoCO2) |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), SCS Recycled Content Certification |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral, FSC certified packaging, ROHS,ETL |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| UN number | 8504409999 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 630 g |
| Shipping (inner) case height | 13 cm |
| Shipping (inner) case length | 23.1 cm |
| Shipping (inner) case width | 7.8 cm |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.45 kg |
| Master (outer) case height | 246 mm |
| Master (outer) case length | 275 mm |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8544.42.1100 |
| Harmonized System (HS) code | 8504409999 |