Origin Storage Uniti Power Symphony Online Double Conversion 230V 4U 6kVA / 6kW w/ Rail Kit (Bypass Switch Required)
Couldn't load pickup availability
- Double-conversion (Online)
- 6 kVA 6000 W
- Waveform: Pure sine
- Rackmount/Tower Black
Uniti Power solutions can be found supporting critical applications within a multitude of industry sectors including healthcare, medical, education, IT, telecoms, manufacturing and data centres.
Available in 1500VA, 3000VA, 6kVA and 10kVA rackmount/ tower units with additional battery boxes, Uniti Power also offers all the usual accessories such as rackmount kits, network and relay cards etc.
| Features | |
|---|---|
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 6000 W |
| Output power capacity | 6 kVA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Rackmount/Tower |