Origin Storage TS-H1887XU-RP-E2336-32G/144TB-EXOS NAS/storage server Rack (2U) Intel Xeon E E-2236 32 GB HDD QuTS hero
£15,552.99
Couldn't load pickup availability
- Small & Medium Business NAS Rack (2U)
- QuTS hero
- Total installed storage capacity: 144 TB Number of storage drives supported: 18 HDD & SSD Serial ATA II, Serial ATA III
- Intel Xeon E E-2236 2.9 GHz
- 32
- Ethernet LAN
- Cooling type: Active
18-Bay 2U rackmount NAS Intel Xeon E-2336 6 cores / 12 threads 2.9 GHz processor (boost up to 4.8 GHz) 32 GB 12*12TB
| Storage | |
|---|---|
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive capacity | 12 TB |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Installed storage drive type | HDD |
| Number of storage drives supported | 18 |
| Number of storage drives installed | 12 |
| Total installed storage capacity | 144 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor model | E-2236 |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Performance | |
|---|---|
| Backup function | Yes |
| Device class | Small & Medium Business |
| Type | NAS |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | QuTS hero |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 88.6 mm |
| Depth | 511.2 mm |
| Width | 432 mm |