Origin Storage Security Filter 4-way plug in 55.8cm (22in) Wide 16:10
Couldn't load pickup availability
- Offers protection from 4 viewing angles - landscape and portrait
- Double sided - Choose from Matt or Glossy finish
- No adhesive, easy to remove and to apply where privacy is needed
A Security Filter from Origin Storage helps provide protection against shoulder surfers and visual hackers viewing your confidential and sensitive information on your computer screen. With a Security Filter from Origin the intended users view of the screen remains crystal clear whilst people viewing the screen from the sides see only a dark screen, almost as if the screen is turned off, preventing them seeing your information. Designed to be easy to fit the Origin Storage Security Filter is quick and simple to attach to your screen. Once fitted it can be removed and reattached just as easily for those times when you need to share your screen with other people.
| Features | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Bubble-free application | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Privacy filtering orientation | Landscape & portrait |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Technical details | |
|---|---|
| Suitable for | Monitor/Notebook |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Screen size HxW | 296 x 474 mm |
| Height | 296 mm |
| Depth | 0.35 mm |
| Width | 474 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cleaning cloth | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Height (imperial) | 29.6 cm (11.7") |
| Width (imperial) | 47.4 cm (18.7") |