Origin Storage Origin Replacement UPS Battery Cartridge RBC17 For BE850G2-CP
Couldn't load pickup availability
- No Refurbished or Re-used Parts
- Extensive Inventory Available
- Assembled in USA
- 100% Compatible with OEM
Origin's UPS replacement battery cartridges are "plug and play" right out of the box (no assembly required). Each product is assembled in the USA with brand new batteries and components and is guaranteed to be 100% OEM compatible.
| Features | |
|---|---|
| Hot-swap battery | Yes |
| Battery life | 5 year(s) |
| Number of battery cells | 1 |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Product colour | Black, Grey |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.17 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.17 kg |
| Package depth | 209.6 mm |
| Package height | 73 mm |
| Package width | 168.3 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | United States |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |