Origin Storage 3TB SATA 7.2K Opt 790/990 MT 3.5in HD Kit w/ Caddy
Couldn't load pickup availability
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched Hard Drive & Solid State Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched Drive Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5" with either SATA or SAS interfaces, available in a range of capacities and spin speeds. All our Matched Drive Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
| Features | |
|---|---|
| Refurbished | No |
| Bytes per sector | 512 |
| Average latency | 4.14 ms |
| Read seek time | 0.5 ms |
| Write seek time | 0.6 ms |
| HDD number of cylinders | 16383 |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Hot-swap | No |
| Component for | PC |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 3 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (read) | 6.4 W |
| Power consumption (write) | 6.4 W |
| Power consumption (idle) | 5.2 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating shock | 300 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating vibration | 1.04 G |
| Operating vibration | 0.67 G |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive caddy included | Yes |
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 850 g |
| Height | 261 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | Dell Optiplex 790/990 MT |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |