Opengear CM8132 console server RS-232
Couldn't load pickup availability
- 16, 32 or 48 port serial console server with Smart Out-of-Band™
- Enables Data Center and Enterprise Network automation with Python and Docker support
- Ideal replacement for legacy terminal servers
- Embedded physical security using TPM 2.0 module
- Dual power supplies with independent monitoring
- Integrated environmental temperature monitoring
CM8100 Console Server
The CM8100 is Opengear’s newest console manager for data centers and enterprise networks. Building on 18 years of Opengear product innovation and leadership, the CM8100 Console Manager provides up to 48 serial ports, enterprise-grade security using TPM 2.0 module, and independent monitoring using dual power supplies.
Connect 16, 32, or 48 serial console ports with simple straight-through cabling to Cisco®-style serial consoles reliably regardless of the state of your production network.
Host containerized applications to run across any platform or NetOps tools providing more agility and efficiency. Maximize your connectivity and keep data free from slowdowns with Dual Ethernet ports. Manage at scale through Opengear’s Lighthouse Management Software.
Designed and purpose-built energy efficient without compromising performance, the CM8100 requires less power and cooling for a lower total cost of ownership and high reliability.
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Supported programming languages | Perl, Python |
| MIB support | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Temperature sensor | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Zero Touch Provisioning (ZTP) | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Authentication method | TACACS+, RADIUS, OpenLDAP |
| Security algorithms | IPSec, SNMP, SSH |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console port | RS-232 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Serial ports quantity | 32 |
| AC outlet types | C14 coupler |
| Network | |
|---|---|
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Processor | |
|---|---|
| Processor family | Marvel |
| Processor architecture | ARM Cortex-A9 |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1.6 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 2000 MB |
| RAM type | DDR4 |
| Flash memory | 32000 MB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Number of power supply units | 2 |