Ninebot by Segway Commuter Helmet Black
£26.99
Couldn't load pickup availability
- Breathable structure: air holes for ventilation and heat dissipation
- Adjustment spin dial and strap to insure the perfect fit
- Helmet pads with shock absorbent material
- Securely close the helmet by usage of the buckle and straps
- Light weight for comfort and easy usage
- Soft fabric liner for ultimate comfort, detachable and washable for your convenience
- Adults: fits 58 - 63 cm, 22.8 - 24.8 inches head circumference
With this helmet, you can enjoy your ride, be protected and feel comfortable while riding.
| Features | |
|---|---|
| Ventilation | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Dial-fit adjustment system | Yes |
| Adjustable fit | Yes |
| Activity | Road cycling |
| Product main colour | Black |
| Consumer life stage | Adult |
| Gender | Unisex |
| Helmet type | Full-face helmet |
| Sports headwear type | Helmet |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 400 g |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 230 mm |
| Height | 272 mm |
| Depth | 185 mm |
| Width | 235 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Customs product code (TARIC) | 6506101000 |