Neomounts tv wall mount
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 35 kg
- Minimum screen size: 58.4 cm (23") Maximum screen size: 139.7 cm (55") Wall
- Minimum VESA mount: 100 x 100 mm Maximum VESA mount: 400 x 400 mm
- Number of displays supported: 1
- Tilt adjustment Rotating
- Steel Black
The Neomounts wall mount, model LED-W420BLACK is a full swing tilt- and swivel wall mount for flat screens up to 55". This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen TV. Effortless pull the display out from the wall, position it in almost any direction, turn it around corners and then smoothly return it to the wall when finished.
Neomountss' tilt (12°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is easily depth adjustable from 6 to 28 centimetres. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep living room, bedroom or home cinema installation nice and tidy.
Neomounts NM-W440BLACK has three pivot points and is suitable for screens up to 55". The weight capacity of this product is 35 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 400x400mm.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in a living room, bedroom or public environment.
All installation material is included with the product.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 200,100 x 100,200 x 100,200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 100,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400 |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 35 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Distance to the wall (max) | 28 cm |
| Distance to the wall (min) | 6 cm |
| Type | Full motion |
| Angle of rotation | 10° |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle range | 0 - 180° |
| Swivel angle | 180° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 13° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Package net weight | 2.6 kg |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 0 g |
| Package height | 400 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package width | 234 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet (EU) | 150 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 21.9 kg |
| Master (outer) case gross weight | 25.7 kg |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case width | 490 mm |