Neomounts FPMA-W810 Monitor/TV mount wall 10-27" - full motion
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 12 kg
- Minimum screen size: 25.4 cm (10") Maximum screen size: 68.6 cm (27") Wall
- Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm
- Number of displays supported: 1
- Tilt adjustment Rotating
- Aluminium Silver
The Neomounts wall mount, model FPMA-W810 is a tilt- and swivel wall mount for flat screens up to 27" (69 cm). This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Effortless pull the display out from the wall, position it in almost any direction, turn it around corners and then smoothly return it to the wall when finished.
Neomounts' tilt (20°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is easily depth adjustable from 4 to 7 centimetres.
Neomounts FPMA-W810 has two pivot points and is suitable for screens up to 27" (69 cm). The weight capacity of this product is 12 kg each screen. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 and 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100,75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 12 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 12 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Distance to the wall (max) | 8 cm |
| Distance to the wall (min) | 5 cm |
| Type | Full motion |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle range | 0 - 90° |
| Swivel angle | 90° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Compatibility | LCD/LED/TFT |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
|---|---|
| Package net weight | 700 g |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 580 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 700 g |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 54 mm |
| Package width | 123 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet (EU) | 500 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7616991099 |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 14 kg |
| Master (outer) case gross weight | 16 kg |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case width | 660 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Mounting interface | VESA |