Makita Reciprocating Saw 3000spm 1200W - Black/Teal (JR3051TK/2)
Couldn't load pickup availability
- Variable speed trigger for precise cutting in a wide variety of applications
- Tool-less blade change for fast blade installation and removal
- Large 2-finger trigger for added convenience
Reliable recipro saw for professionals
A basic reciprocating saw for spark-free cutting of metal and demolition work. An efficient 1 200 W motor, stroke length of 30 mm and stroke rate of 0 – 3 000 min⁻¹ with continuous control from the switch. Quick-release blade attachment.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable speed | Yes |
| Tool-free blade change | Yes |
| Built-in light | No |
| Product colour | Black, Teal |
| Performance | |
|---|---|
| Idle stroke rate (max) | 3000 spm |
| Stroke length | 3 cm |
| Cutting depth in wood | 25.5 cm |
| Cutting depth in steel | 13 cm |
| Sound power level | 99 dB |
| Sound pressure level | 88 dB |
| Sound level uncertainty | 3 dB |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Input power | 1200 W |
| Cable length | 2.5 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 97 mm |
| Depth | 447 mm |
| Height | 176 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Carrying case | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |