Kioxia KXD8DRJJ1T92 internal solid state drive 1.92 TB E1.S PCI Express 5.0 NVMe BiCS FLASH TLC
Couldn't load pickup availability
- Compliant with PCIe® 5.0 (Gen4 x4), NVMe™ 2.0 specifications
- Open Compute Project Datacenter NVMe™ SSD specification v2.0 support (not all requirements)
- E1.S form factor (9.5 mm / 15 mm thickness)
- KIOXIA proprietary architecture: controller, firmware and BiCS FLASH™ generation 5
KIOXIA XD7P Series E1.S SSDs are designed to the Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) E1.S specification to address the specific requirements of hyperscale applications, including the performance, power and thermal requirements of the Open Compute Project (OCP) Datacenter NVMe™ SSD Specification. In addition to 9.5 mm thickness E1.S, 15 mm thickness E1.S with the heatsink is also supported. Designed to optimize system density and efficiency, the XD7P Series SSDs represent the future of flash storage for servers and storage systems in cloud and hyperscale data centers, and support storage capacities up to 7.68 TB.
| Features | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| SSD form factor | E1.S |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 2.0 |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Component for | PC |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 64 Gbit/s |
| Random read (4KB) | 1700000 IOPS |
| Random write (4KB) | 100000 IOPS |
| Sequential read speed (ATTO) | 7200 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 3100 MB/s |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 17 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 33 mm |
| Depth | 118 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 95 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 1.24 G |
| Operating shock | 700 G |