Kensington Slim N17 Serialised Combination Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots 25-Pack
Couldn't load pickup availability
- Serialised preset combination means the lock comes pre-programmed with a 4-number code so you can immediately put it to work without having to set the combination yourself.
- Tough lock head is independently verified and tested for industry-leading standards in torque/pull, foreign implements, lock lifecycle, corrosion and other environmental conditions.
- Unique lock engagement featuring expanding side ‘hooks’ that grab the internal sides of the wedge lock slot, creating a strong connection between the device frame and the lock to resist and deter theft.
- Carbon steel cable is cut-resistant. Plastic sheathing protects desks, tables and other fixed-structure attachment points.
- Enables one-handed attachment via a re-engineered slider that allows for quick and easy engagement into the device.
- Register & Retrieve™ allows for quick, easy and secure lookup if the combination is ever lost or forgotten.
The improved Slim N17 Serialised Combination Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots 25-Pack delivers increased strength in a smaller size. It’s the strongest keyless locking solution for laptops and tablets with a wedge-shaped lock slot, independently verified and tested for industry-leading standards in torque/pull, foreign implements, lock lifecycle, corrosion and other environmental conditions. The Slim N17 Serialised Combination Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots 25-Pack features a stronger cable with greater pull strength, an updated slider for easy one-handed engagement of the lock, and a pre-programmed 4-number code so you can immediately put it to work without having to set the combination yourself. A serial number is etched onto the lock, making it easy to verify and retrieve a lost or forgotten combination.
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Combination lock |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security slot anchor type | Wedge-shaped |
| Cable type | Standard |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 5.73 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock management | Serialised 25-pack Combination |