HPE Aruba Networking CX 8100 48x10G SFP+ 4x40/100G QSFP28 Switch
Couldn't load pickup availability
- Managed L3 SNMPv2c, SNMPv3
- Quality of Service (QoS) support
- Console port: RJ-45/USB Type-C
- 10G support
- MAC address table: 147456 entries Switching capacity: 1760 Gbit/s
- Access Control List (ACL)
- 1U Rack mounting
- AC
The HPE Aruba Networking CX 8100 Switch Series serves the needs of modern campus core and aggregation as well as dynamic top-of-rack (ToR) data center environments, offering a flexible and innovative approach to addressing the application, security, and scalability demands of the mobile, cloud, and IoT. The CX 8100 switches are based on HPE Aruba Networking CX Switch Operating System (AOS-CX) that automates and simplifies critical network tasks, offers programmability with REST APIs and Python scripts, delivers enhanced fault tolerance and zero-service disruption during planned or unplanned control-plane events. Real-time, network-wide visibility and analytics are available in every switch. The series includes industry-leading line rate ports with 1/10 GbE (SFP/SFP+) and 40/100 GbE (QSFP+/QSFP28) connectivity in a compact 1U form factor. 4x10 Gbps and 4x25 Gbps break out from 40/100 G. These switches are great for customers needing 1 GbE/10 GbE with mix of fiber and copper ports.
What is new supporting point:
HPE Aruba Networking CX Switch Operating System (AOS-CX) automation and programmability using built-in REST APIs and Python scripts
High-performance 1.76 Tbps of bi-directional switching and 1,309 Mpps of forwarding designed for aggregation in the campus or top-of-rack in data center environments.
Four different base models, each sold in bundles that support two airflow modes (Front to Back, and Back to Front) with Advanced Layer 2/3 feature set that includes BGP, OSPF, VRF, and IPv6.
High availability with industry-leading VSX redundancy and redundant power supplies and fans.
Intelligent monitoring and visibility delivered by the HPE Aruba Networking Networks Analytics Engine (NAE)
| Management features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| SFP+ module slots quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Network | |
|---|---|
| Number of VLANs | 1024 |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Jumbo frames support | Yes |
| Switching capacity | 1760 Gbit/s |
| MAC address table | 147456 entries |
| Security | |
|---|---|
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Multicast features | |
|---|---|
| MLD entries | 4096 |
| IPv6 multicast entries | 4096 |
| IPv4 multicast entries | 4096 |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, RIP-2, RIPng, VRRP |
| Management protocols | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | 1U |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 32768 MB |
| Internal memory | 16384 MB |
| Memory type | RAM / Flash |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 450 W |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Power supply included | No |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Heat dissipation | 1535 BTU/h |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 44 mm |
| Depth | 406.4 mm |
| Width | 442.5 mm |