HPE AMD EPYC 9554P 3.1GHz 64-core 360W Processor for
£15,584.99
Couldn't load pickup availability
- Exceptional performance for cloud, enterprise, and HPC workloads
- Cutting-edge security features with AMD Infinity Guard
- Energy-efficient
- Outstanding return on IT investment
- Broad ecosystem support
.
| Processor | |
|---|---|
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 460.8 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 360 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 3.75 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 128 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 3.1 GHz |
| Processor model | 9554P |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 610 g |
| Height | 12.5 mm |
| Depth | 297.4 mm |
| Width | 76 mm |