HPE AM225A network card Internal Fiber 10000 Mbit/s
Couldn't load pickup availability
- Wired
- PCI Express Fiber
- 10 Gigabit Ethernet 10000 Mbit/s
- Internal Component for: Server
The HPE Integrity PCI-e 2-port 10GbE Adapter is an eight lane (x8) PCI Express (PCIe) 10 Gigabit network solution offering optimal throughput. This PCI Express Gen 2 adapter ships with two SFP+ (Small Form-factor Pluggable) cages suitable for connecting to Direct Attach Cable (DAC) or fiber modules supporting SR or LR fiber optic cabling.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fiber ports quantity | 2 |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
|---|---|
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | No |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3az |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 181 mm |
| Depth | 20 mm |
| Width | 120 mm |