HPE Alletra Storage MP 15.36TB NVMe SFF FIPS Encrypted SSD
£187,280.99
Couldn't load pickup availability
- 1.54 TB 2.5" PCI Express
- TLC NVMe
- Hardware encryption FIPS 140
- Component for: Disk array
.
| Features | |
|---|---|
| Security algorithms | FIPS 140 |
| Hardware encryption | Yes |
| Component for | Disk array |
| Memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 1.54 TB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 550 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Width | 184.1 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |