HPE 960GB NVMe Gen3 Mainstream Performance Read Intensive M.2 Multi Vendor SSD
Couldn't load pickup availability
- 960 GB M.2 PCI Express
- Read speed: 3300 MB/s 155000 IOPS
- Write speed: 1250 MB/s 47500 IOPS
- TLC NVMe
- Component for: Server/workstation
Do you need to accelerate the performance of your read intensive applications? HPE NVMe M.2 Mainstream Intensive Solid State Drives (SSDs) offer enterprise customers high performance with consistently low latency for faster business outcomes. Solid state drives deliver faster load times for today's demanding applications and workloads. Because of the technology used, SSDs are lighter and better able to withstand movement and droppage. In addition, solid state drives use less energy, allowing computers to run cooler. Because SSDs use nonvolatile storage media that stores persistent data on solid-state flash memory, file copy/write speeds are faster as well.
What is new supporting point:
Offering 480 GB, 960 GB, and 1.92 TB storage capacities
| Features | |
|---|---|
| Drive writes per day (DWPD) | 0.56 |
| Hot-Plug support | No |
| Write latency | 29 µs |
| Read latency | 91 µs |
| Random write (4KB) | 47500 IOPS |
| Random read (4KB) | 155000 IOPS |
| Write speed | 1250 MB/s |
| Read speed | 3300 MB/s |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hardware encryption | No |
| Component for | Server/workstation |
| Memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 960 GB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (average) | 6.57 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Height | 31.7 mm |
| Depth | 158.8 mm |
| Width | 108 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |