HPE 8GB (1x8GB) Single Rank x4 PC3-14900R (DDR3-1866) Registered CAS-13 Memory Kit memory module
Couldn't load pickup availability
- PC/Server 8 GB DDR3
- 240-pin DIMM 1 x 8 GB
- CAS latency: 13
Use HP server memory options to improve the performance of your ProLiant servers and data centers. Infrastructure matters. It's the foundation for all the information and applications of your business. You trust ProLiant quality for its reliability and performance to keep your infrastructure running. Server memory is one of the most critical components; even the slightest defect can result in downtime that could shut down your business. Choose HP server memory options for the same quality, integration, reliability and confidence that come with ProLiant.
| Features | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 13 |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |