HPE 779793-B21 network card Internal Fiber 10000 Mbit/s
Couldn't load pickup availability
- Wired
- PCI Express 3.0 Fiber
- 10000 Mbit/s
- Internal Component for: Server Chipset: Mellanox Connect X-3 Pro
HP Ethernet 10Gb 2-port 546FLR-SFP+ Adapter is designed to optimize Cloud efficiency, and improve performance and security of applications – especially where IO, block storage and database performance are critical and the need for maximum VM density and up-scalability are greatest.
What's new
- Offload VXLAN operations from the hypervisor to the NIC
- Faster storage Access by using RDMA over Converged Ethernet
- Full integration with the most popular cloud orchestration packages
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.1ab, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Chipset | Mellanox Connect X-3 Pro |
| Component for | Server |
| Internal | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 6.2 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Height | 190.5 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Width | 57.1 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |