HP Tilt Ergonomic Mouse 725M
Couldn't load pickup availability
- Experience ergonomic benefits without turning your workflow upside down. This mouse features a 21-degree semi-vertical tilt design that supports a more natural hand position for comfort and offers the familiar feel of a standard mouse.
- Enjoy long-lasting comfort with a mouse that offers finger, wrist, and palm support. Made with HP Comfort Silicone, it delivers a smooth, comfortable grip - so you can stay productive without feeling worn down.
- Connect effortlessly via Bluetooth or HP Unifying Dongle[1] and charge in just 3 minutes[2] with a supercapacitor. Maximize your efficiency with the tilt wheel for vertical and horizontal scrolling, and programmable shortcuts to streamline your workflow.
- This thoughtfully designed mouse is made with at least 60% post-consumer recycled materials[3] and comes in FSC-certified packaging.[4]
Your angle on all-day comfort
Tackle long hours with a mouse that makes you feel at ease, right away. Its semi-vertical tilt offers full-hand support, while dual wireless connectivity, fast vertical and horizontal scrolls, and quick charging keep you productive through the day.
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Office |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Movement resolution | 6000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Buttons quantity | 7 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Silent click | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Right-hand |
| Colour name | Black |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Service life of battery | 1 month(s) |
| USB Type-C charging port | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 117 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Package width | 132 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 234 g |
| Package height | 72 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Warranty card | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Compliance certificates | CB, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Pallet gross weight | 309 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1622 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 1000.8 x 1623.1 mm (47.2 x 39.4 x 63.9") |
| Pallet weight (imperial) | 309 kg (681.2 lbs) |
| Other features | |
|---|---|
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211708 |