HP Thunderbolt 4 100W G6 Dock
Couldn't load pickup availability
- This dock starts working before you even take a seat. HP Quick Connect[1] wakes your devices when approaching so you never have to slow your rhythm. Keep the power flowing all day with a high-speed Thunderbolt™ 4 connection[1] and plenty of ports to connect your devices.
- Cloud manageability with Poly Lens[3] unlocks hands-off manageability from anywhere. Administer automatic firmware updates anytime and easily monitor telemetry and analytics to optimize workspaces and support users effectively.
- Prevent potential threats with HP Wolf Security[4], interlacing HP Sure Start[5] and Zero Trust Framework to provide complete end-to-end security. Work and rest easy knowing everything from the dock to the cloud is protected.
- Thoughtfully designed with longevity in mind. Durably crafted[6] with replaceable parts to maximize your fleet's lifecycle. Built with a power consumption module to monitor your energy consumption. Consciously wrapped in plastic-free packaging[7].
One step ahead
Powering your workday flows naturally with the HP Thunderbolt 4 100W G6 Dock. Focus on what matters with hands-off management, frictionless connections to your devices and power that's ready when you need it. With state-of-the-art security, your devices remain safe.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Microphone in | No |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Country of origin | China, Thailand |
| LED indicators | Power |
| Cable lock slot type | Nano |
| Cable lock slot | Yes |
| Maximum refresh rate | 360 Hz |
| Maximum digital resolution | 5120 x 2880 pixels |
| HD type | 5K Ultra HD |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Grey |
| Power | |
|---|---|
| Thunderbolt 4 cable length | 1 m |
| Power supply | 120 W |
| Software | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | -15 - 12192 m |
| Operating altitude | -15 - 3048 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 740 g |
| Height | 49.5 mm |
| Depth | 121 mm |
| Width | 121 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.08 kg |
| Package height | 95 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package width | 396 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC |
| Warranty card | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | HP Thunderbolt 4 100W G6 Dock; 120 W power adapter; Thunderbolt™ 4 cable (1 m); Power cord; Product notice; Warranty card |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 28 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43211602 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 140 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 1000 x 140 mm (47.2 x 39.4 x 5.51") |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; macOS; Linux; ThinPro; ChromeOS |