HP Series 5 23.8 inch FHD White Monitor - 524sw
Couldn't load pickup availability
- Enjoy all the content you love in great detail with 99% sRGB color, 1500:1 contrast ratio, and 300 nits brightness[1] for deep, brighter imagery and 100 Hz refresh rates for smooth, stutter-free viewing.
- Customize your comfort with a tilt adjust stand and the Ergonomic Setup Guide[2] in HP Display Center. Plus, built-in HP Eye Ease with Eyesafe certification[3] reduces blue light without impacting color accuracy.
- Enhance any space with 3-sided ultra-thin borderless design for seamless dual-screen setup, simple cable management for less clutter, and HDMI 1.4 and VGA ports to connect and do more.
- Sustainably designed using 85% post-consumer recycled materials and 5% ocean-bound plastics[4] with 100% sustainably sourced packaging[5].
See more of what you love
Get lost in any passion project with the HP Series 5 23.8-inch FHD White Monitor. Its sleek, thin-and-light design gives you the flexibility to enjoy entertainment while vibrant color and deep contrast ratio lets you see everything as it was meant to be seen. Enhance your screen time and your pastime with a higher refresh rate[1] for a screen-tear-free experience.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Edge LED |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Matt |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA) |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.28 x 0.28 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 113 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 99% |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| HP segment | Home |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Home |
| Product colour | Silver |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Silver |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 535.8 mm |
| Depth (with stand) | 177.2 mm |
| Height (with stand) | 396.8 mm |
| Weight (with stand) | 2.5 kg |
| Width (without stand) | 535.8 mm |
| Depth (without stand) | 34 mm |
| Height (without stand) | 315.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 399 mm |
| Package weight | 5.26 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, AC |
| Power adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Bundled software | HP Display Center |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 85% post-consumer recycled plastic; 5% ocean-bound plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 34 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 162 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 200 |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Manufacturer warranty | HP standard one-year limited warranty |
| Compliance certificates | CECP, CCC, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Depth | 34 mm |
| Width | 535.8 mm |
| Height | 315.6 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Certification | Australian-New Zealand MEPS; BIS; BSMI; CB; CCC; CE; CECP; CEL; CEL Grade 1; cTUVus; EAC; ENERGY STAR®; ErP; FCC; ICES; ISO 9241-307; KC; KCC; NOM; TUV Bauart; VCCI; Vietnam MEPS; Ukraine Energy label; California Energy Commission (CEC); South Africa Energy; WW application; NRCS of South Africa; Eyesafe® Certified; TÜV Flicker free certified; UAE ECAS; UAE RoHS; Works with Chromebook certified; Microsoft WHQL Certification (Windows 11 and Windows 10); KMEPS; Ukraine CoC; Ukraine NSoC |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1145 x 990 x 2135 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross weight | 388 kg |