HP Poly Sync 60 Microsoft Teams Certified Speakerphone
Couldn't load pickup availability
- Get down to business and hear voices clearly with the smart speakerphone designed for conference rooms with Poly signature audio. Twin speakers and the six-mic array ensure everyone has a voice while helping to keep echo and noise out.
- Users enjoy easy connectivity with their preferred way to work — connect wirelessly via Bluetooth or wired via combined USB-A/USB Type-C️. And with a built-in USB video camera input moving from an audio to video call is super easy.[1]
Premium, powerful sound
Everyone deserves to hear the whole meeting — loud and clear. This smart speakerphone fills conference rooms with remarkable sound using powerful twin speakers. And be heard with six mics focusing on voices, not the noise.
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, Rohs |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Audio system full duplex | Yes |
| Sound pressure level (max) | 95 dB |
| Control type | Touch |
| International Protection (IP) code | IP64 |
| On/off switch | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Programmable hot keys | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Echo cancellation | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Product colour | Silver |
| Auto | No |
| Device type | Mobile phone/PC |
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Driver type | Dynamic |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone sensitivity | -45 dB |
| Microphone frequency | 100 - 6700 Hz |
| Number of microphones | 6 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Interface | USB/Bluetooth |
| Power | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Height | 394 mm |
| Depth | 116 mm |
| Width | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.85 kg |
| Package height | 54 mm |
| Package depth | 464 mm |
| Package width | 242 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Logistics data | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43191515 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1980 mm |
| Country of origin | China |
| Pallet gross weight | 517.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 56 pc(s) |