HP Poly CCX 350 Business Media Phone for Microsoft Teams and PoE-enabled
Couldn't load pickup availability
- Never miss a word or inflection with the industry’s best sound quality. Thanks to Poly’s exclusive HD Voice with Poly Acoustic Clarity technologies, you'll eliminate misunderstandings and save time simply by hearing every word.
- The traditional physical dial pad is ideal for small and home office users who prefer a non-touch screen experience, as well as vision-impaired users who need a dial pad.
- Our exclusive Poly Acoustic Fence and NoiseBlockAI technologies reduce distracting background noise by eliminating it at the source. It's perfect for conveying a quiet ambiance, even in crowded open offices and other noisy environments.
Exceptionally accessible
Get everything you want from a desk phone: CCX 350 Microsoft Teams-integrated IP phone offers quality HD audio, giving you incredible value at a great price. Durable construction and seamless keypad design make this a phone for any environment.
| Design | |
|---|---|
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Android 12 |
| Phone features | |
|---|---|
| Caller ID | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Display resolution | 640 x 480 pixels |
| Touchscreen | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| Voice codecs | G.711alaw, G.711ulaw, G.719, G.722, G.722.1, G.722.1C, G.729A, OPUS, Silk, iLBC |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Security algorithms | HTTPS |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 222 mm |
| Package depth | 243 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Handset | Yes |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43191515 |