HP PCIe x1 Parallel Port Card
£35.99
Couldn't load pickup availability
- Adapt your current PC technology to accept your legacy environment by installing the card in any available PCIe slot on your PC. Then you’re ready to connect your parallel printers and devices.
- Protect your investment with a limited warranty.[1]
Enable connectivity to your legacy peripheral devices with the HP PCIe x1 Parallel Port Card.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Parallel |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Country of origin | China |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate (max) | 0.0018 Gbit/s |
| FIFO (First In, First Out) | 16 B |
| Plug and Play | Yes |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18 mm |
| Depth | 121 mm |
| Height | 79 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 1.8 MBps |
| Ports quantity | 1 |
| Interface | PCIe x1 |
| Connector type | DB-25 |
| Compatibility | The HP PCIe x1 Parallel Port Card is compatible with the HP ProDesk 400 G3 SFF; HP ProDesk 400 G3 MT; HP ProDesk 400 G4 SFF; HP ProDesk 400 G4 MT; HP ProDesk 490 G3 MT; HP ProDesk 600 G2 MTW; HP ProDesk 600 G2 SFF; HP ProDesk 600 G3 MTW; HP ProDesk 600 G3 SFF; HP EliteDesk 705 G2 MT; HP EliteDesk 705 G3 MT; HP EliteDesk 705 G2 SFF; HP EliteDesk 705 G3 SFF; HP EliteDesk 800 G2 TWR; HP EliteDesk 800 G2 SFF; HP EliteDesk 800 G3 TWR; HP EliteDesk 800 G3 SFF |
| UNSPSC-code | 43201411 |