HP LaserJet Pro M501dn Black and white Printer, Ethernet Only; Duplex
iFrame
£358.99
Couldn't load pickup availability
- Two-sided printing
- Print speed up to 45 ppm (black)
- 600 x 600 dpi, up to 4800 x 600 enhanced dpi
HP JetIntelligence Cartridge
| Printing | |
|---|---|
| Colour | No |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 43 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 5.8 s |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 5 mm |
| Secure printing | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 1500 - 6000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 2 |
| Page description languages | PostScript 3, PDF 1.7, PCLm, PWG, URF, PCL 5, PCL 6 |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Country of origin | Brazil |
| Replacement cartridges | HP 87A Black Original LaserJet Toner Cartridge (8,550 yield) CF287A, HP 87X Black Original LaserJet Toner Cartridge (18,000 yield) CF287X |
| HP segment | Business |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Total input capacity | 650 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 550 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 5 |
| Maximum input capacity | 1200 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Bond paper, Recycled paper, Envelopes, Card stock, Labels, Transparencies, Heavy paper, Lightweight paper, Rough paper, Letterhead |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Non-ISO print media sizes | Hagaki card, Oficio, 16K |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | B5, C5, DL |
| Photo paper sizes | 10x15 cm |
| Custom media width | 76.2 - 215.9 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 200 g/m² |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| USB port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Security algorithms | SNMPv3, SSL/TLS, SNMPv2, SNMP, HTTPS |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, HP ePrint, Apple AirPrint |
| Performance | |
|---|---|
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Sound power level (printing) | 6.8 dB |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 2 lines |
| Control type | Buttons |
| Certification | CISPR 22:2008 (International) - Class A; EN 55022:2010 (EU) - Class A; EN 61000-3-2:2006+A1:2009+A2:2009; EN 61000-3-3:2008; EN 55024:2010; EMC Directive 2004/108/EC; Other EMC approvals as required by individual countries |
| General | |
|---|---|
| Product family | LaserJet Pro |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (printing) | 660 W |
| Power consumption (ready) | 6.1 W |
| Power consumption (standby) | 6.1 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.7 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.623 kWh/week |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista x64, Windows Vista, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 x64, Windows 7, Windows 8 x64, Windows 8, Windows 8.1 x64, Windows 8.1, Windows 10 x64, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.10 Yosemite, MacOS |
| Linux operating systems supported | Fedora 17, Fedora 18, Linux Mint 13, Linux Mint 17, Debian 6.0, Debian 7.0, Ubuntu 10.04, Ubuntu 11.10, Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10 |
| Other operating systems supported | iOS, Linux, Android |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | ENERGY STAR certified; EPEAT rated |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Sustainability compliance | Yes |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 91 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 14 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 23 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 418 mm |
| Depth | 376 mm |
| Height | 289 mm |
| Weight | 11.6 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2481 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package height | 466 mm |
| Package weight | 14.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| User guide | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Bundled software | For Windows OS: HP Software Installer/Uninstaller, HP PCL 6 Printer Driver, HP Device Experience (DXP), HP Update, Product Registration Assist, HP Web Services Assist (HP Connected), Online user manuals, HP Device Toolbox, HP Product Improvement Study; For Mac OS: Welcome Screen (directs users to HP.com or OS App Source for LaserJet Software) |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
| HP Security tools | Embedded Web Server: password-protection, secure browsing via SSL/TLS; Network: enable/disable network ports and features, SNMPv1 & SNMPv2 community password change; HP ePrint: HTTPS with certificate validation, HTTP Basic Access Authentication, SASL authentication; Firewall and ACL; SNMPv3, 802.1X, Secure Boot |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 725184117558, 198415553850, 725184117565, 725184117572, 725184117589, 725184117596, 725184117602 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABT) 725184117558; (ABU) 198415553850; (ABY) 725184117565; (ACQ) 725184117572; (B13) 725184117589; (B19) 725184117596; (BAZ) 725184117602 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CECP |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/gb-en/product/setup-user-guides/hp-laserjet-pro-m501-series/model/7837163?sku=J8H61A&serialnumber=J8H61A ; https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c04866085.pdf ; https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c04866085.pdf |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet gross weight | 456.7 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 30 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Recommended system requirements | Compatible OS (see "Compatible Operating Systems"); CD-ROM drive or Internet connection (for software installation); Dedicated USB connection or a network connection (wired or wireless); 1 GB available hard disk space; For operating system minimum hardware requirements; see the OS manufacturer. Compatible OS (see "Compatible Operating Systems"); Internet connection (for software installation); Dedicated USB connection or a network connection (wired or wireless); 1 GB available hard disk space; For operating system minimum hardware requirements; see the OS manufacturer. |
| Power supply type | Built-in power supply |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 22:2008 (International) - Class A; EN 55022:2010 (EU) - Class A; EN 61000-3-2:2006+A1:2009+A2:2009; EN 61000-3-3:2008; EN 55024:2010; EMC Directive 2004/108/EC; Other EMC approvals as required by individual countries |
| Manufacturer warranty | One-year warranty. Warranty and support options vary by product, country and local legal requirements. Go to http://www.hp.com/support to learn about HP award winning service and support options in your region. |
| Printing | Mono printing |
| Compatible operating systems | Windows OS compatible with In-Box Driver: Windows 10 all 32-bit/64-bit editions (excluding RT OS for tablets), Windows 8/8.1 all 32-bit/64-bit editions (excluding RT OS for tablets), Windows 7 all 32-bit/64-bit editions, Windows Vista all 32-bit editions (Home Basic, Premium, Professional, etc); Windows OS compatible with Universal Print Driver (from HP.com): Windows 10 all 32-bit/64-bit editions (excluding RT OS for tablets), Windows 8/8.1 all 32-bit/64-bit editions (excluding RT OS for tablets), Windows 7 all 32-bit/64-bit editions, Windows Vista all 32-bit/64-bit editions (Home Basic, Premium, Professional, etc); Mac OS (HP print drivers available from http://www.HP.com and Apple Store): OS X 10.10 Yosemite, OS X 10.9 Mavericks, OS X 10.8 Mountain Lion, OS X 10.7 Lion; Mobile OS (In-OS drivers): iOS, Android, Windows 8/8.1/10 RT; Linux OS (In-OS HPLIP): SUSE Linux (12.2, 12.3, 13.1), Fedora (17, 18, 19, 20), Linux Mint (13, 14, 15, 16, 17), Boss (3.0, 5.0), Ubuntu (10.04, 11.10, 12.04, 12.10, 13.04, 13.10, 14.04, 14.10), Debian (6.0.x, 7.x); Other OS: UNIX |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Custom media sizes | Tray 1: 76.2 x 127 mm to 215.9 x 355.6 mm; Tray 2, Tray 3: 105 x 148 mm to 215.9 x 355.6 mm |
| Envelope feeder | No |
| Typical electricity consumption (TEC) number | Blue Angel: 1.623 kWh/Week; Energy Star 3.0: 0.562 kWh/Week |
| UNSPSC-code | 43212105 |
| Box contents | HP LaserJet Pro M501; Preinstalled introductory HP LaserJet Toner Cartridge (Black: 6,000 pages); In-box documentation (installation guide, getting started guide, user's guide, support flyer, warranty guide); Printer documentation and software on CD-ROM; Software drivers and documentation on CD-ROM; CD's containing software and electronic documentation; Power cord |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 1000.8 x 2481.6 mm (47.2 x 39.4 x 97.7") |
| Acoustic pressure emissions bystander (ready) | 25 dB |
| Acoustic power emissions (ready) | 40 dB |