HP LaserJet Color 500-sheet Paper Tray
iFrame
£277.99
Couldn't load pickup availability
- Reduce trips to the printer to reload paper with this paper input accessory. Print more pages without having to reload paper.
- Automatically print on two different types of paper such as plain paper and glossy brochure paper without manually loading paper trays for each print job.
- Save time and improve the performance of individuals and workteams with the increased paper capacity of this 500-sheet paper tray from HP. With more sheets of available paper, users spend less time refilling paper trays.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP Color LaserJet Professional CP5220 Printer series; HP Color LaserJet Enterprise CP5520 Printer series |
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Product colour | Black, Green |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 546 mm |
| Depth | 562 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 11.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 703 mm |
| Package depth | 719 mm |
| Package height | 281 mm |
| Package weight | 13.6 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | LaserJet |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 132 kg |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 131.5 kg (290 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 711.2 x 762 x 2387.6 mm (28 x 30 x 94") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 721 x 766 x 2378 mm |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Custom media sizes | 210 x 148 to 297 x 432 mm |