HP Laser 137fnw Wireless Multifunction Black and white Printer, Copier, Scanner; Duplex
Couldn't load pickup availability
- Print, copy, scan
- Print speed up to 21 ppm
- Up to 1,200 x 1,200 dpi
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
| Printing | |
|---|---|
| Colour | No |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Manual |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Warm-up time | 32 s |
| Time to first page (black, normal) | 8.3 s |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 5 mm |
| Booklet printing function | Yes |
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 100 - 2000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | SPL |
| Country of origin | China |
| Replacement cartridges | W1106A HP 106A Black Original Laser Toner Cartridge (1,000 pages) |
| HP segment | Home office |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 150 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 40 sheets |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Maximum input capacity | 150 sheets |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Paper tray media types | Plain paper, Bond paper, Recycled paper, Envelopes, Labels, Thin paper, Thick paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Non-ISO print media sizes | Oficio |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | C5, DL |
| Custom media width | 76 - 216 mm |
| Custom media length | 127 - 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Security algorithms | SNMPv2, SNMP, IPSec |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint, Google Cloud Print |
| Performance | |
|---|---|
| Internal memory | 128 MB |
| Maximum internal memory | 128 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Sound power level (printing) | 6.5 dB |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Grey, White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 2 lines |
| Control type | Buttons |
| Certification | EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN55024:2010, EN 55032:2012/AC:2013, 47 CFR Part 15, Subpart B I ANSI C63.4-2009, ICES-003 Issue 5, KN32, KN35, GB/T 9254-2008, GB17625.1-2012, CISPR22:2008, CISPR32:2012, CNS 13438, other EMC approvals as required by individual countries |
| General | |
|---|---|
| Product family | Laser |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (printing) | 300 W |
| Power consumption (ready) | 38 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.924 kWh/week |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, MacOS |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Mercury |
| Sustainable technologies and materials | Mercury free |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 102 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 13 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 23 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 406 mm |
| Depth | 359.6 mm |
| Height | 308.7 mm |
| Weight | 8.58 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2527 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 482 mm |
| Package depth | 447 mm |
| Package height | 421 mm |
| Package weight | 11.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 1500 pages |
| Cables included | AC |
| Bundled software | Common Installer, V3 Print Driver with Lite SM, TWAIN/WIA Driver, HP MFP Scan, HP LJ Network PC-FAX, OCR program |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP dynamic security | Yes |
| HP Security tools | Password-protected network embedded Web server; Enable/disable Network ports; SNMPv1 community password change; SNMPV2/V3; IPSec; Filtering: MAC, IPv4, IPv6 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193015506718, 193808342820, 193015506732, 193905621583, 193015506749, 193808342837 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABT) 193015506718; (ABY) 193808342820; (ACQ) 193015506732; (B13) 193905621583; (B19) 193015506749; (BAZ) 193808342837 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/gb-en/product/setup-user-guides/hp-laser-mfp-130-printer-series/model/24494385?sku=4ZB84A ; http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06288271.pdf ; http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06270942.pdf |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8443310000 |
| Pallet gross weight | 286 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 7 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 24 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Recommended system requirements | PC; Windows 10; 8.1; 8; 2 GB available hard disk space; CD-ROM/DVD drive or Internet connection; USB port; Internet Explorer. AppleOS X El Capitan (v10.11); macOS Sierra (v10.12); macOS High Sierra (v10.13); 1.5 GB available hard disk space; Internet required; USB. |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Power supply type | Internal (Built-in) power supply |
| Electromagnetic compatibility | EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN55024:2010, EN 55032:2012/AC:2013, 47 CFR Part 15, Subpart B I ANSI C63.4-2009, ICES-003 Issue 5, KN32, KN35, GB/T 9254-2008, GB17625.1-2012, CISPR22:2008, CISPR32:2012, CNS 13438, other EMC approvals as required by individual countries |
| Fax speed dialing (max numbers) | 200 |
| Fax memory | 400 pages |
| Maximum scan resolution | 4800 x 4800 DPI |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax delayed sending | Yes |
| Auto-redialing | Yes |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Time to first copy (black, normal) | 8.9 s |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Greyscale levels | 256 |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 20 cpm |
| Manufacturer warranty | One-year limited hardware warranty; For more info please visit us at https://www.support.hp.com |
| Printing | Mono printing |
| Compatible operating systems | Windows 8; Windows 8.1; Windows 10; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.12 Sierra; macOS 10.11 El Capitan |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 27 °C |
| Custom media sizes | 76 x 127 to 216 x 356 mm |
| Typical electricity consumption (TEC) number | Blue Angel: 0.876 kWh/Week; Energy Star: 0.924 kWh/Week |
| UNSPSC-code | 43212110 |
| Box contents | HP Laser MFP 137fnw Printer; Preinstalled introductory HP Laser Black print cartridges (500 pages); Setup guide; Reference guide; Regulatory statements flyer; Power cord; USB cable; Telecom cable |
| Pallet weight (imperial) | 285.8 kg (630 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 998.2 x 2527.3 mm (47.2 x 39.3 x 99.5") |