HP Elite t655 2.1 GHz Windows 11 IoT Enterprise 1.12 kg Black R2314
Couldn't load pickup availability
- AMD Ryzen™ Embedded R2314 (up to 3.5 GHz max boost clock, 2 MB L2 cache, 4 cores, 4 threads)
- Windows 11 IoT Enterprise 2024 LTSC
- AMD Radeon™ Graphics
- 8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB), 256 GB PCIe NVMe™ SSD
One of the best thin clients from HP for versatility and performance with robust security and productivity features.
The flexible performance options of the HP Elite t655 Thin Client enables workforce productivity, while commercial-grade security features provide IT peace of mind. Built to support demanding performance requirements, this device helps end users tackle daily tasks, while versatile configuration options help optimize workspaces.
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen Embedded |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded R2000 Series |
| Processor model | R2314 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache | 2 MB |
| L2 cache | 2 MB |
| L3 cache | 4 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Storage drive interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Display | |
|---|---|
| Display included | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 45 W |
| Certificates | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 25 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 0.7 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 59 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 90 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990591537 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Mouse connectivity | Wired |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 3y Offsite TC Support Bundling. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-9399EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| UNSPSC-code | 43211506 |
| Keyboard type | USB |