HP Designjet Z6 24-in PostScript Printer
Couldn't load pickup availability
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
| Printing | |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Print resolution colour | 2400 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 6 |
| Page description languages | PostScript 3, PDF 1.7, HP-GL/2, TIFF, JPEG, HP-RTL, CALS G4 |
| Printing colours | Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow |
| Print speed (normal quality) | 66.9 m²/hr |
| Print head | 3 |
| Copying | |
|---|---|
| Copying | No |
| Scanning | |
|---|---|
| Scanning | No |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Paper tray media types | Coated paper, Bond paper, Photo paper, Banner |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A4 |
| Cut sheets | Yes |
| Media thickness | 0.8 mm |
| Maximum roll width | 61 cm |
| Maximum roll diameter | 13.5 cm |
| Roll widths supported | 279 - 610mm |
| Media width (sheets) | 610 mm |
| Custom media sizes | 210 x 279 to 610 x 1676 mm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Mobile printing technologies | HP ePrint |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Yes |
| Display | LED |
| Internal memory | 4096 MB |
| Storage media | HDD |
| Country of origin | China, Thailand |
| Certification | Compliant with Class A requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (EMC Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI), Korea (KCC), South Africa (SABS) |
| HP segment | Business |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP ePrint | Yes |
| HP Web Jetadmin | Yes |
| HP dynamic security | Yes |
| HP Care Pack | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192018667501 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 100 W |
| Power consumption (sleep) | 6.5 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 30% post-consumer recycled plastic; Free, convenient HP ink cartridge and printhead recycling with HP Planet Partners; Highest WIR Print Permanence Ratings in the Industry; ENERGY STAR certified; EPEAT registered |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainability compliance | Yes |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 820 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 755 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 52 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 7 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1293 mm |
| Depth | 695 mm |
| Height | 998 mm |
| Weight | 66 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1440 mm |
| Package depth | 766 mm |
| Package height | 718 mm |
| Package weight | 97 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Bundled software | HP Click printing software, HP PrintOS, HP Web Jetadmin, HP DesignJet Utility including HP Color Center, HP Partner Link, HP JetAdvantage Security Manager (optional), HP SmartStream (optional) |
| General | |
|---|---|
| Product family | Designjet |
| Other features | |
|---|---|
| Safety | EU (LVD and EN 60950-1 compliant); Russia, Belarus, Kazakhstan (EAC) |
| Electromagnetic compatibility | Compliant with Class A requirements, including: USA (FCC rules), Canada (ICES), EU (EMC Directive), Australia (ACMA), New Zealand (RSM), China (CCC), Japan (VCCI), Korea (KCC), South Africa (SABS) |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | HP DesignJet Z6 PostScript Printer, printheads, introductory ink cartridges, printer stand and media bin, spindle, quick reference guide, setup poster, power cord |