HP 81A Black Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 81A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 81 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M604, M605, M606, M630, M632; HP OfficeJet Pro 8730
- 1 Black (~10,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Enjoy exceptionally reliable Original HP LaserJet Toner Cartridges that achieve outstanding printing results. Help your business look its best with professional-quality documents, conserve resources and increase efficiency in the office.
- Ideal for small to medium teams and enterprise customers who want a toner cartridge that helps ensure consistent, high-quality printing, helps save time and resources and optimises printing in the office.
- Depend on Original HP 81A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
Ideal for small to medium teams and enterprise customers who want a toner cartridge that helps ensure consistent, high-quality printing, helps save time and resources and optimises printing in the office.
Enjoy exceptionally reliable Original HP LaserJet Toner Cartridges that achieve outstanding printing results. Help your business look its best with professional-quality documents, conserve resources and increase efficiency in the office.
| Features | |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 81 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M604, M605, M606, M630, M632 HP OfficeJet Pro 8730 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 10500 pages |
| OEM code | CF281A |
| Total amount of recycled materials used for making | 16% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 391 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 1.71 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 391 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 2.47 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.9 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887758147894 |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | 1 Cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 131.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 109.4 kg |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 965 x 1044 mm |
| Pallet weight (imperial) | 131.3 kg (289.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1173.5 x 965.2 x 1043.9 mm (46.2 x 38 x 41.1") |
| Pallet size (EU) | 1173 x 772 x 1049 mm |