HP 777 DesignJet Printhead
Couldn't load pickup availability
- There's no need for light colour inks using high-definition HP printheads with dual drop technology. True 2400 nozzle-per-inch high-definition nozzle architecture (HDNA) provides twice the nozzle density.[2]
- Print service providers, GIS map creators/users, and retailers printing high-quality technical and graphics applications.
- Printhead
Print service providers, GIS map creators/users, and retailers printing high-quality technical and graphics applications.
There's no need for light colour inks using high-definition HP printheads with dual drop technology. True 2400 nozzle-per-inch high-definition nozzle architecture (HDNA) provides twice the nozzle density.[2]
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet Z6 Pro, Z9+ Pro Printer |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 146.8 mm |
| Depth | 131.4 mm |
| Height | 27.7 mm |
| Weight | 82 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 146.8 mm |
| Package depth | 131.4 mm |
| Package height | 27.7 mm |
| Package weight | 107 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 266.8 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103110 |