HP 773 Matte Black/Cyan Designjet Printhead
Couldn't load pickup availability
- HP 773 DesignJet Printheads help you deliver the quality that's expected and meet fast turnaround times – even for top photo-quality applications. These printheads help you respond quickly by providing quality, speed, and easy, trouble-free printing.
- Ideal for digital print shops, photo labs, advertising agencies, design firms and commercial printers.
- Printhead
Ideal for digital print shops, photo labs, advertising agencies, design firms and commercial printers.
HP 773 DesignJet Printheads help you deliver the quality that's expected and meet fast turnaround times – even for top photo-quality applications. These printheads help you respond quickly by providing quality, speed, and easy, trouble-free printing.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet Z6600 Production Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan |
| OEM code | C1Q20A |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 80 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet (EU) | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 241 kg |
| Master (outer) case gross weight | 2.85 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 241 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 240.9 kg (531 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1318.3 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet size (EU) | 1200 x 1217 x 1381 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1217 x 1381 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103110 |