HP 713 DesignJet Printhead Replacement Kit
Couldn't load pickup availability
- You're ready to meet every last-minute deadline with Original HP DesignJet printheads designed to fit the way you work by performing reliably and working with HP Bright Office Inks to maximize printhead life, and help ensure HP warranty protection.
- Technical printing, providing consistent, outstanding results.
- Printhead
Technical printing, providing consistent, outstanding results.
You're ready to meet every last-minute deadline with Original HP DesignJet printheads designed to fit the way you work by performing reliably and working with HP Bright Office Inks to maximize printhead life, and help ensure HP warranty protection.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet T210, T230, T250, T630, T650 Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China, Singapore, Malaysia |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 314 mm |
| Depth | 156 mm |
| Height | 97 mm |
| Weight | 470 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 314 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 97 mm |
| Package weight | 620 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 7.97 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 258.1 kg |
| Products per pallet | 336 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 258.1 kg (569 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1715 mm (48 x 40 x 67.5") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1715 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103125 |