HP 65W GaN Wall Charger
Couldn't load pickup availability
- Experience powerful charging safely. With GaN technology for high efficiency,[1] PD 3.0 compliance, and up to 65W of adaptive power,[2] this charger keeps your USB-C devices[3,4] running safely and reliably with built-in protection[5] against surges, overheating, and overcharging—all following the latest safety standards.
- Travel-ready charging. Built on GaN technology, this adapter is 35% smaller and 15% lighter than before[6], and it includes a detachable plug to pack easily in your bag or pocket and get local compatibility.
- Start charging straight out of the box. This charger includes a 2 m USB-C cable, giving you extra length and flexibility, and skipping the extra purchase. Everything you need, included.
- The better choice for a brighter tomorrow, this charger contains at least 90% post-consumer recycled plastic (PCR)[7], includes a low-halogen 2m USB-C cable[8,9], and comes in FSC-certified packaging[8].
Powerful, portable charging for life on the go.
Power your day with the HP 65W GaN Wall Charger. Smaller, lighter,[6] and designed for efficient, safe charging,[5] it delivers reliable power for most USB-C devices and protects against surge, overcurrent, overvoltage, and overtemperature.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Supports up to 65 W power delivery |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CECP, CCC, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 90% post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 115 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 131 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 56 mm |
| Package weight | 270 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199642432321, 199642432345 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 199642432321; (ABU) 199642432345 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | AC power adapter; USB Type-C cable, Product notice; Warranty card; Quick start guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 39121006 |