HP 648A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 648A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~11,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- HP 648 LaserJet Printing Supplies are specifically designed for your printer, giving you professional colour on business documents and reliable cartridge performance. HP Color LaserJet toner cartridges ensure you stay productive and avoid wasted time
- Ideal for customers who print colour business documents and marketing materials.
- Depend on Original HP 648A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Ideal for customers who print colour business documents and marketing materials.
HP 648 LaserJet Printing Supplies are specifically designed for your printer, giving you professional colour on business documents and reliable cartridge performance. HP Color LaserJet toner cartridges ensure you stay productive and avoid wasted time
| Features | |
|---|---|
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | HP 648 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 11000 pages |
| OEM code | CE261A |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 214 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420186847 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 186.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.5 kg |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1212 mm |
| Pallet weight (imperial) | 185.7 kg (409.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1186.2 x 1000.8 x 1074.4 mm (46.7 x 39.4 x 42.3") |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1009 mm |