HP 645A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 645A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Magenta (~12,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Get the best results from your HP printing system. HP Smart technology[1] and chemically-grown toner formulas in HP 645A LaserJet Toner Cartridges work with your printer to deliver accurate, consistent colour and reliable, cost-effective performance.
- Ideal for customers that want accurate, consistent colour in toner cartridges designed for reliable, cost-effective performance.
- Depend on Original HP 645A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Ideal for customers that want accurate, consistent colour in toner cartridges designed for reliable, cost-effective performance.
Get the best results from your HP printing system. HP Smart technology[1] and chemically-grown toner formulas in HP 645A LaserJet Toner Cartridges work with your printer to deliver accurate, consistent colour and reliable, cost-effective performance.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 645 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 12000 pages |
| OEM code | C9733A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 265 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 2.9 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.6 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 088698445433 |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 11 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 182.6 kg |
| Pallet weight (EU) | 121 kg |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 56 pc(s) |
| Products per pallet | 56 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 33 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1120 x 1000 x 1198 mm |
| Pallet weight (imperial) | 182.8 kg (403 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1120.1 x 1000.8 x 1198.9 mm (44.1 x 39.4 x 47.2") |
| Pallet size (EU) | 1160 x 800 x 944 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
- Partner with HP for the environment—Original HP Supplies (EMEA)
- Allied Document Solutions and Services uses Certified HP Genuine LLCs
- Allied Document Solutions and Services uses Certified HP Genuine LLCs
- Original HP Toner Video business graph chart
- Original HP Toner - Hero video 3D (1:1) - English UK