HP 55X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 55X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521
- 1 Black (~12,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- HP 55 LaserJet Toner Cartridges provide trouble-free printing and consistent results, page after page. Office printing runs smoothly with the Original HP toner cartridge using Original HP toner. And you can rely on the environmental leadership of HP.
- Ideal for general office printing for everyday office communications.
- Depend on Original HP 55X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
Ideal for general office printing for everyday office communications.
HP 55 LaserJet Toner Cartridges provide trouble-free printing and consistent results, page after page. Office printing runs smoothly with the Original HP toner cartridge using Original HP toner. And you can rely on the environmental leadership of HP.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Black toner page yield | 12500 pages |
| OEM code | CE255X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 395 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 313 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 313 mm |
| Package weight | 2.26 kg |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133704 |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 115.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 115.3 kg |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1088 mm |
| Pallet size (EU) | 1140 x 800 x 1088 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |