HP 507A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 507A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570
- 1 Magenta (~6,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- HP 507A Magenta LaserJet Toner Cartridge keeps business productivity high. Avoid the hassle and expense of reprints. Produce standout business documents and presentations. Save time and money when you print marketing materials in the office.
- Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.
- Depend on Original HP 507A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.
HP 507A Magenta LaserJet Toner Cartridge keeps business productivity high. Avoid the hassle and expense of reprints. Produce standout business documents and presentations. Save time and money when you print marketing materials in the office.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| OEM code | CE403A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962554593 |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 142.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.3 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1179 mm |
| Pallet weight (imperial) | 176.7 kg (389.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1186.2 x 1000.8 x 1173.5 mm (46.7 x 39.4 x 46.2") |
| Pallet size (EU) | 1170 x 800 x 1179 mm |