HP 49A Black Original LaserJet Toner Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 49A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- HP 49A LaserJet Toner Cartridges provide legendary HP quality and reliability. HP Smart Printing technology and specially formulated toner make sharp, professional printing easy, reliable and cost-effective[1].
- Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.
- Depend on Original HP 49A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.
HP 49A LaserJet Toner Cartridges provide legendary HP quality and reliability. HP Smart Printing technology and specially formulated toner make sharp, professional printing easy, reliable and cost-effective[1].
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 49 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 2500 pages |
| OEM code | Q5949A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 117 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 168 mm |
| Weight | 700 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160319551 |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 20 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 166.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 125 kg |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 150 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 100 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1170 x 975 x 1145.54 mm |
| Pallet size (EU) | 1170 x 780 x 840 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |